Skip to content

Zwiedzajmy, będziemy zdrowi

  • Zwiedzamy
  • Zdrowie
Zamek w Człuchowie
9 grudnia, 2021 / Zwiedzamy

Zamki Krzyżackie na Pomorzu

Zakon krzyżacki podbijał ziemie plemion pruskich i tam tworzył swoje państwo włączając w jego struktury otrzymaną wcześniej ziemię chełmińską. Był to podstawowy sposób zdobywania nowych terytoriów na drodze wojennej. Oprócz tego Krzyżacy nabywali ziemie jak na przykład ziemie bytowską i odbierali je innym państwom, jak na przykład Polsce w 1309 roku odebrali Pomorze Gdańskie. Budowano tam również zamki krzyżackie, równie okazałe co wPrusach.

Zamek krzyżacki w Bytowie został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku, po zakupie ziemi bytowskiej w pierwszej połowie XIV wieku. Było to zamek prokuratora, zbudowany na planie prostokąta, z trzema okrągłymi basztami i jedną wieżą w narożnikach. Był jednym z pierwszych zamków, które budowano już myślą o wykorzystaniu broni palnej do obrony. Jednocześnie był to jeden z ostatnich zamków budowanych w państwie zakonnym. Zamek w Bytowie został zdobyty przez wojska polskie w czasie wojny trzynastoletniej, potem został oddany w lenno, a ostatecznie w XVII wieku został siedzibą starosty królewskiego. Zniszczony w czasie wojen ze Szwedami. Obecnie odbudowany jest siedzibą muzeum.

Jeden z większych zamków krzyżackich został zbudowany po 1340 roku w Człuchowie. Zaraz po Malborku był to największy zamek krzyżacki, który miała aż trzy duże przedzamcza. Otoczony był fosą zasilana z jeziora, a przedzamcza i zamek otoczone były murami. Zamek był bardzo trudny do zdobycia i zdobyty był 1454 roku przez Polaków i w 1655 roku przez Szwedów, po wielu trudnościach. Po rozbiorach zamek w Człuchowie przeszedł w ręce Prus, dla których był nieprzydatny. Po pożarach w mieście zaczęto zamek rozbierać dla pozyskania materiałów budowlanych. W XIX wieku na fundamentach kaplicy zbudowano kościół. Dzisiaj nie ma już żadnego przedzamcza, z zamku zostały ruiny i wieża.

Jednym z ciekawszych był zamek w Gniewie, który rozpoczęto budować już w 1290 roku i budowano przez czterdzieści lat, a już w połowie XV wieku przebudowano. Od 1464 roku zamek w Gniewie jest siedzibą polskich starostów, przejęty na mocy pokoju toruńskiego. W czasie rozbiorów traktowany był różnie , często zmieniał swoją funkcję, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę został mocno uszkodzony w pożarze. Odbudowany dopiero po wojnie pełni funkcję hoteli, restauracji i muzeum.

Related Posts:

  • Zamki krzyżackie w Polsce
    Zamki krzyżackie w Polsce
  • Zakony rycerskie w Polsce
    Zakony rycerskie w Polsce
  • Zamki mazowieckie – niewiele ich jest
    Zamki mazowieckie – niewiele ich jest
  • Zamki, które nie są zamkami
    Zamki, które nie są zamkami

Post navigation

Previous Post:

Zamki krzyżackie w Polsce

Next Post:

Rudawski Park Krajobrazowy

Ostatnie wpisy

  • Zamki, które nie są zamkami
  • Zamki mazowieckie – niewiele ich jest
  • Turystyka militarna
  • Zamki i pałace dolnośląskie
  • Zakony rycerskie w Polsce
  • Rudawski Park Krajobrazowy
© 2022 Zwiedzajmy, będziemy zdrowi - Powered by SimplyNews