Zmiany w węzłach chłonnych
Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych najczęściej jest stan chorobowym u dzieci i dorosłych. Jest to reakcja organizmu na stan chorobowy, która jest na tyle pozytywna, że niepokoi osobę chorą, boli i zmusza do zwrócenia się do lekarza. Taki sygnał ze strony organizmu nie powinien być zbagatelizowany. Wymaga w każdym przypadku konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Na skutek choroby może pojawić się wyraźne powiększenie węzłów chłonnych oraz ich bolesność. Źródłem tych dolegliwości węzłów chłonnych mogą być różne schorzenia. Niektóre z tych schorzeń są niegroźne takie jak przeziębienia, infekcje wirusowe, bakteryjne.
Także zakażenia grzybicze, pasożytnicze, pierwotniakowe lub pasożytnicze. Węzły chłonne mogą się powiększyć także przy nieleczonej próchnicy zębów lub stanów zapalanych zębów. Zdarza się, że powiększeniu węzłów chłonnych towarzyszy stan podgorączkowy albo znacznie podwyższona temperatura ciała- gorączka.
Najpoważniejsza przyczyna powiększenia się węzłów chłonnych wynika z pojawienia się w organizmie nowotworów takich jak:ziarnica złośliwa, chłoniaki, zaawansowana białaczka. Wtedy też najczęściej spadają białe ciałka krwi i płytki krwi w wykonanej morfologii z krwi.